CEO'ların 2017 Senaryoları


ALARKO HOLDİNG: Şimdi Üretme Vakti

Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu, "Mücadele gücü Türkiye'nin iş insanın DNA'sında var" diyor, dolardaki artışı "olması gereken seviye zaten buydu" sözleri ile yorumluyor. Hayıflanmadan edemiyor, keşke İstanbul'da arazi fiyatları uçarken doğru bir vergi politikası ile hem sosyal gelişime fon yaratılsaydı, hem de sanayiye akacak yatırımın gayrimenkule kaçması önlenebilseydi... Enerji sektöründe 780 milyon TL yatırım, turizmde KKTC'de yeni bir otel, peşinde olunan rafineri projeleri, Kazakistan'daki 800 milyon dolarlık yol projesi, Alarko'nun yeni yatınm projeleri. Türkiye'nin dinamizmi ile yatırım yapmaya mecbur olduğunu belirten Yavrucu, "Bu genç nüfusa nasıl iş sağlayacağız? Sanayileşmeden gelişmek diye bir şey yoktur. AVM'lerle olmaz, üreteceğiz. Türkiye bir sanayileşme politikasına dönmek zorunda, çünkü Türkiye'nin geleceği orada" diyor. Ayhan Yavrucu, dolar kuru seviyesinin olması gereken yere geldiğini, Türkiye'nin üretimde atağa kalkabileceğini vurguluyor.

Alarko 2016'da müteahhitlikte hedeflerinin gerisinde kalmış ama 2017 için umut var: "Ben petrol fiyatları artacak diye düşünüyorum. Dünyada ağır da olsa büyüme yolunda bir trend gelişiyor. ABD büyümesinin kalıcı olacağı anlaşılıyor. Avrupa büyüme yönünde bir kulvar değiştirmeye başladı. Çin, evet eskisi gibi büyümüyor ama Hindistan hızlı büyümeye başladı. Bu, hammaddelere talebi artıracak diye düşünüyoruz. Bu elbette ödemeler dengemiz açısından iyi değil ama müteahhitlik açısından iyi. Bu nedenle 2017'de yurtdışı işlerden çok daha ümitliyim. Yurtdışında birkaç rafineri projesinin peşindeyiz, en az birini alacağımızı düşünüyorum. Kazakistan'da büyük bir yol projemiz var, 800 milyon dolar mertebesinde.

YATIRIMDA PROGRAMI AKSATMAYACAK
Enerji ve turizm yatırımları da iddialı: "Dağıtımda 2016'da yıl yaklaşık 250 milyon liralık bir yatırım yaptık. Dağıtımda 2017 için 280 milyon lira yatırım öngörüyoruz. Üretimde Karabiga'daki kömür santralinde 650 milyon liralık yatırım tamamlandı, 2017'de de yaklaşık 500 milyon TL'lik bir yatırım yapacağız, bu yıl içinde iki ünite de devreye girecek. Konya'da güneş enerjisi yatırımlarımız sürüyor. 30 megavata geldik, oradan 100'e doğru gidiyoruz. Başka imkanlar çıkarsa değerlendireceğiz. Yatırımda hiç programlarımızı aksatmayacağız. 2017'de KKTC'de Hillside Karpaz otelimizin yatırımını yapacağız, ruhsat aşamasını tamamladık” diyen Ayhan Yavrucu "2017, dikkatli gidilmesi gereken bir yıl olacak. Kaptanın hiç uyumaması gereken bir yıl olacak. Manevra alması, durması, hızını artırması gereken zamanlar olabilir. Dünya daha en az 2 yıl bol para ile devam edecek. Bu paraların hemen çekileceğini kimse düşünmesin. Yeter ki siz güvenli bir liman görünüm verin. Bunu sağlarsak Türkiye yatırım yapılabilecek en önemli ülkelerin başındadır” şeklinde konuştu.

CEO'ların 2017 Senaryoları

Son Haberler

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor
10.6.2024

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor
10.6.2024

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı
10.6.2024

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı