CEO'nun Mesajı

“2024 yılının ilk çeyreği, ülkemiz için 2023 yılının ilk yarısına paralel olarak yoğun bir seçim gündemi ile başladı. Para politikasında sıkılaşma, enflasyonla mücadele kapsamında politika faizinin %50’ye çıkarılmasıyla devam etti. Piyasalar normalizasyon sürecine girdi ve para piyasası ile uygulama arasındaki ilişkiler tesis edildi. Bu dönemde, Alarko Holding olarak bizim de en çok üzerinde durduğumuz nakit yönetimi ve işletme sermayesini çeşitlendirme yolları önem kazandı.
Tüm bu gelişmeler ışığında, Alarko Holding olarak benimsemiş olduğumuz disiplinli para ve yatırım politikaları ile şirketimizin karlılığını en yüksek seviyede tutmak için tüm çabamızı gösterdik. Bu dönemde de Topluluk olarak düşük borçluluk oranı ve güçlü nakit pozisyonu ile sağlıklı bilanço yapımızı korumayı sürdürürken, özkaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya özen gösterdik. TMS-29 uygulaması ile endekslenmiş kombine faiz, amortisman ve vergi öncesi karımız 1,8 milyar TL’ye ulaşmıştır. TMS-29 uygulaması neticesinde özkaynağı kuvvetli şirketlerin kaydettiği net parasal zarar kapsamında Alarko Holding bu dönemde yaklaşık 2 milyar civarında parasal zarar kaydetmiştir. Bu durum dönem sonunda açıklanan net karı sınırlamıştır.
2023 yılında ilk defa başladığımız avans kâr payı ödemesi metoduyla, 4 seferde yaklaşık 888 milyon TL temettü dağıtarak hissedarlara düzenli temettü ödemesi gerçekleştirilmiştir. Büyüme ve temettü dağıtım dengesini doğru planlayarak yatırım yapmayı bu çeyrekte de sürdürdük. 2024 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 1.3 milyar TL’lik yatırım yaparken, seçim sonrasında yatırım yapma iştahımız artış kaydetmiştir.
Alarko Holding, dinamik ve etkili yönetim kapasitesi ve sistemleri sayesinde, en zorlu koşullarda dahi tüm faaliyetlerini başarıyla sürdürebilmektedir. Kuruluşundan bu yana benimsediği prensipler, şirketimizin sürekli ve istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlarken, kanıtlanmış stratejik gücümüz ve esnek iş modelimiz, uzun vadeli başarımızın temel taşlarını oluşturmaktadır.
Çeşitlendirilmiş portföy yapımız ile yatırımlarımızı hızlandırmaya devam ediyoruz. Kuruluşumuzun 70. yılını; turizmden enerjiye, sanayiden tarıma, altyapı projelerinden havacılığa, kalkınmanın kilit sektörlerinde büyük yatırımlarımız, farklı coğrafyalarda güçlü varlığımız ve 7000’e yakın çalışanımızla Cumhuriyetimizin sembol kurumlarından biri olarak kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 70 yıllık bir marka olmak sadece ülkemiz için değil, dünya ölçeğinde büyük bir başarı. Bu sorumlulukla ele aldığımız büyüme ve dönüşüm yolculuğumuzda yeni yatırım açılımları yapıyor, organizasyon, sürdürülebilirlik, teknoloji ve inovasyon alanlarında kendimize iddialı hedefler koyuyoruz. Bu başarıyı ileriye taşımak ise ancak dönüşebilme yetkinliğiyle mümkün. Biz de çağı şekillendiren dinamiklerin ışığında kendimizi sürekli yenileme cesareti gösteriyoruz.
2024 yıl sonu itibariyla tarımda jeotermal modern seracılık faaliyetlerimiz ile bölgenin en büyüğü olacağız. Bu faaliyetlerimize ek olarak, Kazakistan Hükümeti ile imzalamış olduğumuz anlaşma ile Kazakistan’a Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz seracılık faaliyetlerini taşıyacağız. Multidisipliner anlayışımızı, uzun yıllardır iş birliği yaptığımız Kazakistan coğrafyasında da ilerletmenin haklı gururunu yaşıyoruz.
Yüksek değer yaratma kapasitemiz beraberinde hissedarlara ve paydaşlara değer yaratma prensibimiz sürmektedir. Bu kapsamda, önümüzdeki yıllarda Alarko Holding’in tüm paydaşları için toplumsal yatırımlarını sürdüreceğiz”.

Devamını Oku

Yatırımcı Araçları

Her Adımımızı Sağlam Bir Gelecek İçin Atıyoruz

1954 yılında İshak Alaton ve Dr. Üzeyir Garih tarafından kolektif şirket olarak kurulan, 1973 yılında holdingleşen ve 1974 yılında halka açılan Alarko Holding bugün, 65 yılı aşkın köklü geçmişi, 7 farklı faaliyet alanı, biri uluslararası yabancı ortaklı olmak üzere toplam 41 kuruluşu, 7.500 çalışanı ve 73,8 milyar ciro ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

3

Halka Açık Şirket

73,8

Milyar TL Kombine Ciro

1974

Halka Açılış

İşlem Gören Hisselerimiz

{{stock.name}}

{{stock.company}}

{{stock.value}}
{{stock.delta}} (%{{stock.percentage}}) / Günlük Değişim

İletişim

Yatırımcı ilişkilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçin.

Özgür KALYONCU

Yatırımcı İlişkileri Direktörü