Enerji

Enerji üretim, dağıtım ve ticaret faaliyetlerini örnek uygulamalarla doğaya saygılı bir biçimde gerçekleştiriyoruz.

Sürdürülebilir enerji üretim tesislerinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de her gün daha önemli hale gelmeye devam edeceğini görüyor ve bu yönde emin adımlar atıyoruz. Enerji sektöründeki faaliyetlerimizde, gerek ortaklıklar, gerekse kendi bünyemizdeki yatırım arayışları ile portföyümüzü çeşitlendirmek ve geliştirmek hedefini güdüyoruz.

Çevre Politikamız
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyoruz.

 • Kömür ve gaza dayalı tesislerde çevresel tedbirler alıyoruz.

1539

MW Kurulu Güç

9000

GWh Elektrik Dağıtımı

2.5

Milyon Tüketici

Faaliyet Alanları

Enerji

Doğaya saygılı enerji.

Dağıtım

Geniş dağıtım ağı

Enerji Ticareti

Kesintisiz kaliteli ve güvenli enerji.

Perakende Satış

Yaşam için enerji.

  • 01Altek Alarko A.Ş

   1987 yılında kurulan Altek Alarko, Türk enerji sektörünün öncü kuruluşlarından olup, henüz serbest piyasa yapısı oluşmadan önce ülkemizin ilk Yap-İşlet-Devret modeli ile enerji projelerini gerçekleştirmiştir. Altek Alarko A.Ş. yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesisler işletmekte ve bu yönde yeni projeler geliştirmektedir. 76 MW kurulu güce sahip Karakuz HES, 10.6 MW kurulu güce sahip Gönen HES ve 82 MW kurula güce sahip Kırklareli Kombine Çevrim Gaz Santrali Altek Alarko A.Ş. tarafından işletilmektedir. İşletilmekte olan 3 santral toplamda 168.6 MW kurulu güce sahiptir.

  • 02Alen Alarko Enerji Ticaret A.Ş

   Alen Alarko Enerji Ticaret A.Ş 2014 Nisan ayında EPDK’dan alınan tedarik lisansı kapsamında Alen Alarko Enerji Ticaret A.Ş. elektrik ticareti işlemlerine başlamıştır. Alen Alarko toptan ve perkende elektrik ticareti, portföy optimizasyonu ve Alarko Enerji Grubu’nun yatırım analizlerinin desteklenmesi konularında faaliyet göstermektedir. 2023 yılında müstakil depolama yönetmeliği kapsamında Alen Alarko'nun tedarik lisansına dört farklı bölgede toplam 1.000 MWh depolama faaliyetlerinin de eklenmesi yönünde EPDK'ya lisans tadil başvurusunda bulunulmuştur.

  • 01Medaş - Medam Elektrik Dağıtım A.Ş

   Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan ihalenin Alarko-Cengiz ortaklığıyla kurulan Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. tarafından kazanılması sonucunda; 30.10.2009 tarihinde devralınan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), Konya, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerini kapsayan ve 76.932 kilometrekarelik bir alanda yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük alanına sahip dağıtım bölgesidir. MEDAŞ, 6 il ve 66 ilçede toplam 8,9 milyar KWh elektrik enerjisi dağıtmakta, 2.094.254 tüketiciye ve bölgedeki 4,5 milyon vatandaşa hizmet vermektedir.

  • 02Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.

   Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman olmak üzere 6 ilde 69 işletmede hizmet veriyoruz.. Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip dağıtım şirketi olarak bölgemizde 59 bin trafo, 120 bin km hat uzunluğu bulunuyor. Müşteri sayımız yaklaşık 2 milyon 300 bin iken, dağıtılan enerji ise 12 milyar kWh olarak gerçeklşiyor. Müşteri ve çalışan memnuniyetini odak noktamıza alarak yaptığımız altyapı ve teknoloji yatırımlarıyla, kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamayı amaçlıyoruz. Yıllık yaklaşık 160 bin adam/saatlik iş sağlığı ve güvenliği, teknik ve kişisel gelişim alanlarında verdiğimiz eğitimlerle genç ve dinamik ekibimize değer katmaya devam ediyoruz. Çevreye ve insana verdiğimiz değerin bir göstergesi olan sosyal sorumluluk projelerimiz ile faaliyet gösterdiğimiz bölgenin gelişimine katkı sağlıyoruz. 2021-2025 döneminde bölgemize yaklaşık 650 milyon USD tutarında yatırım planlıyoruz. 24’ü tamamlanan, 36’sı ile halen devam etmekte olan Ar-Ge projelerimizle hizmet kalitemizi artırmaya yönelik yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyoruz.

  • 01MEPAŞ (Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş)

   2012 yılında Elektrik Piyasası Kanunu gereğince “dağıtım faaliyetleri” ve “perakende satış faaliyetleri” ayrıştırılarak nihai tüketicilere elektrik enerjisi satış faaliyetleri MEPAŞ bünyesinde yapılmaya başlandı. 2022 yılında MEPAŞ, yaklaşık 2.156.294 müşterisine 8.438 GWh ve 35.019 serbest tüketicisine 728 GWh elektrik sağlamış olup abonelik, faturalandırma ve tahsilat işlemleri konularında hizmet vermeye devam ediyor. MEPAŞ, 11 noktada Müşteri Hizmetleri Merkezi ile müşterilerine karşı sorumluluklarının bilincinde bir şirket olarak, kaliteli hizmetiyle sektöründe lider kuruluş olmayı ilkesiyle çalışıyor.

  • 02MESAŞ (Meram Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş)

   2011 yılında kurulan MESAŞ, EPDK tarafından kendisine verilen lisans kapsamında Tezgah Üstü Piyasa İşlemleriyle ikili anlaşma yoluyla enerji alımı ve belirlenen kriterler çerçevesinde elektrik enerjisi ithalatı ve ulusal düzeyde doğrudan toptan elektrik satışı yetkisine sahiptir. MESAŞ’ın asli görevi, hizmet bölgesindeki yüksek tüketimli müşterilere indirimli elektrik satışı yapmaktır. Bu bağlamda 3.873 serbest tüketicisine 2022 yılında 3.587 GWh elektrik satışı yapmıştır. Ayrıca, hizmet bölgesi dışındaki serbest tüketicilere de satış yapılmaktadır.

Taleplerinizi en kısa sürede yanıtlamak için hizmetinizdeyiz.

Alarko Enerji Grubu olarak, müşterilerimize ve paydaşlarımıza en iyi hizmeti sunuyoruz.