Enerji Kimliğini Parlatıyor


Artık ikinci kuşak yöneticilerin daha aktif olduğu Alarko Holding, son dönemde sanayiciliğinin ve alt yapı müteahhitliğinin yanı sıra enerjideki aktif oyuncu kimliğini de parlatmaya çalışıyor. Gerek üretici ve gerekse dağıtım alanında gösterdiği bu aktif oyunculuğunu, 2013’te daha çok öne çıkaracak gibi görünen Alarko, diğer yandan özel sektörün satacağı HES’ler ile de yakından ilgilenecek.

Alarko’da hali hazırda ikinci kuşak ve profesyoneller aktif olarak devrede. Ayhan Yavrucu’nun genel koordinatörlüğünde yönetilen holdingin gelecek karnesinde enerjinin daha fazla ağırlık taşıyacağı anlaşılıyor.

Avrupa krizine dönük olarak Türk şirketleri arasında dış pazarlarda yaşanacak fiyat rekabetine dikkat etmek gerektiğini belirten Yavrucu, "Türk firmalarının rekabete girip fiyat düşürmesi noktasında kaybeden Türkiye olur" diyor. Yavrucu, Alarko Holding’in yakın geleceği için oluşturulan hedefleri anlattı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ: Yatırımlarımız 2 bin 200 kişiye iş olanağı sağlayacak. Müteahhit olarak üstlendiğimiz ve 2013 yılında yapımına başlanacak projelerde de 2 bin 500-3 bin kişiye iş sağlamayı planlıyoruz. Türkiye 2013’te yüzde 4-5 aralığında büyüyecek, Alarko ise yüzde 15 oranında büyüme kaydetmeyi hedefliyor.

ENFLASYON: 2013 ve 2014 yılı iş programımızı ve bunların rakamsal dokümanı olan bütçelerimizi yaparken enflasyon öngörülerimiz 2013 yılı için yüzde 6,8, 2014 yılı için de yüzde 6,5’dir.

YATIRIM PLANLARI: Yatırımına 2012 yılında başlamış olduğumuz Karakuz Hidroelektrik Santralı yatırımını 2013 yılı sonuna kadar tamamlayıp elektrik üretimine geçmeyi planlıyoruz. Bu yatırım yaklaşık 100 milyon dolar tutarındadır. Bir diğer önemli yatırım Çanakkale-Karabiga’da kuracağımız 1.300 MW gücündeki ithal kömüre dayalı termik santral yatırımıdır. Şubat 2013’te başlayacak bu yatırımın, 1-12 milyar doları bulacağını tahmin ediyoruz.

AVRUPA KRİZİ: Biz iş programlarımızı, Avrupa’daki krizin 2013, hatta 2014 yılında da devam edeceği senaryosu üzerine inşa ettik. Avrupa bölgesinde yayınlanan ekonomik parametrelerde hiçbir düzelme olmadığı gibi yeni ülkeler de kervana dahil oluyor. En son Polonya’dan gelen rakamlar da kriz sarmalına onun da dahil olmakta olduğunu gösteriyor. Burada B planı, ilk adımda olabildiğince bu pazardaki payınızı pazarlama taktikleri ve fiyat kalite rekabeti yoluyla koruyabilmek, olmadı en az kayıpla sürdürebilmek. Burada dikkat çeken husus Türk şirketleri arasında dış pazarlarda yaşanacak fiyat rekabetidir. Burada kaybeden bizler oluruz.

İHRACAT HEDEFİ: Avrupa pazarındaki olası pazar payı kayıplarını kapatmak üzere takip edeceğimiz strateji şöyledir: Ortağımız olan Carrier, dünyanın hemen hemen her bölgesinde dağıtım ve satış ağına sahiptir. Bu nedenle oldukça geniş bir pazar bilgisi üzerinde bulunuyoruz. Bu ağın gerektirdiği çeşit ve kalitede yeni mamulleri de üretim bandına dahil ederek olası sorunları aşarken, ihracatımızı da artırmayı planlıyoruz.

HALKA ARZ: 2013 yılında halka arz planlamıyoruz. Ancak enerji şirketlerimizden biri olan m Altek’te yatırımları tamamlandıktan sonra 2014 yılında o günün koşullarına bağlı olarak gündeme gelebilir.

YABANCI ORTAKLIK: Yakın bir gelecekte herhangi bir yabancı ortaklık planımız yok. Bu tür talepler zaman zaman gelmektedir. Türkiye’ye ve grubumuza ilgi devam etmektedir.

SATIN ALMA: Grubumuz inorganik şekilde büyümeye ve önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye 2013 yılında devam edecektir. Özellikle enerji üretim ve dağıtım alanlarında özelleştirme programı çerçevesinde yapılacak ihalelere yakın ilgi göstermeye devam edeceğiz. Ayrıca özel sektör tarafından devredilecek hidroelektrik santralarına olan ilgimiz de devam edecektir.

Enerji Kimliğini Parlatıyor

Son Haberler

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor
14.6.2024

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor
10.6.2024

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı
10.6.2024

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı