Projenin amacı, 8-9 yıl sonrasında Alarko Taahhüt Grubu’nun öncelikle proje müdürlüğü görevleri olmak üzere çeşitli birimlerinde çalışacak yüksek nitelikli orta ve üst düzey yöneticilerini yetiştirmektir.

Alarko Fidanlık Projesi… Bir Dr. Üzeyir Garih Kariyer Projesi

Alarko Taahhüt Grubu bünyesinde 2006 yılında başlatılan Fidanlık Projesi, hem manevi hem de maddi anlamda üzerine çok fazla yatırım yapılan bir kariyer projesidir. Projenin amacı, 8-9 yıl sonrasında Alarko Taahhüt Grubu’nun öncelikle proje müdürlüğü görevleri olmak üzere çeşitli birimlerinde çalışacak yüksek nitelikli orta ve üst düzey yöneticilerini yetiştirmektir. Süreç boyunca geleceğin yöneticilerini ALARKO kültürü ve yetkinlikleri ile yetiştirerek Grubumuzun yurt içi ve yurt dışındaki başarı çıtasının daha da yukarıya çekilmesi hedeflenmektedir.

Projeye dahil edilen katılımcıların her birine, uzun yıllara dayalı Alarko deneyim ve tecrübelerini kendilerine aktarmak ve yol göstermek amacıyla yöneticilerimiz mentor olarak atanmaktadırlar. Mentorlar, eğitme/yetiştirme sorumluluğuna verilmiş olan Fidanlık Projesi’ndeki kişileri yönlendirip, aldıkları eğitimlerin pratik hayata geçip geçmediğini gözlemleyerek, bu kişileri desteklemektedirler.

Katılımcılar ilk yıl boyunca “Fidan Adaylığı” sürecinde yer alıyor, çeşitli ödevler, testler, mülakat ve gözlemler ile değerlendirilmekte ve gösterdikleri performansa bağlı olarak da ikinci yılları itibariyle “Fidan” olarak Fidanlık projesindeki gelişimlerine devam etmektedirler.

Fidanlık projesinin ilk 4 yılında mesleki ve kişisel gelişimi hedefleyen farklı eğitimler verilmektedir. Eğitimler her sene ilkbahar ve sonbahar eğitimleri olarak 2 farklı dönemde gerçekleştirilmekte ve dış ve iç eğitimler olarak tasarlanmaktadır. Katılımcılar ilk 4 yıllık bu dönemde 6’şar aylık 8 farklı rotasyona tabi tutularak, farklı birim ve görevlerde çalışarak tecrübe edinmektedirler. 4 yılın devamında farklı 3 projede birim şefi-müdürü olarak görev alarak toplam 8-9 yılın sonunda artık bir projenin müdürü olarak atanacak pozisyona gelmektedirler.