CEO'nun Mesajı

“2023 yılının başından itibaren her finansal raporlama döneminde bütçelerimizin üzerinde sonuçlar elde etmeyi başardık. Yılın başından bu yana zorlu iş koşulları kapsamında ülkemizde yaşayan herkesi derinden etkileyen deprem felaketi, makroekonomik belirsizlikler, bölgemizde sürmekte olan savaş ve seçim sürecine rağmen, Alarko Holding faaliyetlerini yüksek hassasiyetle sürdürmüş ve bu çalışmaları başarılı finansal sonuçlar ile mükafatlandırılmıştır.

Alarko Holding’in her zaman gururla öne çıkardığı icra kabiliyeti, etkin finansal politikaları ve dijitalleşme çalışmaları bu süreçte başarıların arkasında yatan ana unsurlar olmuştur. Yılın üçüncü çeyreğine baktığımızda oldukça başarılı sonuçlar elde edilirken, üçüncü çeyrek konsolide karımız 4 milyar TL seviyesinine ulaşmış ve ilk 9 ay konsolide karımız ise 9 milyar TL seviyesine ulaşırken yaklaşık %19’luk artış sergilemiştir. Sene başından bu yana kontrollü devam eden ticari harcamalar, yüksek hassasiyetle takip edilen nakit akışı ve riskten korunma girişimlerinin proaktif bir şekilde uygulanması finansal yapıyı ve karı desteklemiştir.

2023 başında öne çıkardığımız ve 2030 vizyonumuzun yapı taşlarından biri olarak gördüğümüz Tarım ve Gıda Sanayisinde büyüme ivme kazanmıştır. Bu kapsamda seracılık faaliyetlerimizi geliştirme motivasyonumuz devam ederken, mikrogranül tesisimizin önümüzdeki aylarda devreye girmesiyle gübrecilik faaliyetlerinin finansallar üzerindeki etkisini de ayrıca görüyor olacağız. Gıda Sanayi hamlemiz ve tohumculuk sektörüne girişimiz ile bu alanlarda kurumsallaşmayı desteklemeye, Türkiye’ye değer katmaya ve bütün paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. Yine bu dönemde üzerinde uzun zamandır çalıştığımız havacılık sektörüne giriş niyetimizi beyan ettik. Bu alanda özellikle büyük gövdeli yolcu uçaklarında dönüşüm ve modifikasyon yapılması ve bununla ilgili prototiplerin geliştirilmesi, ilgili uluslararası lisansların alınması, buna yönelik parçaların üretilmesi ve bu parçalar ile söz konusu dönüşüm ve modifikasyonların uluslararası standart ve yetkilere sahip hangarlarda yolcu uçaklarına uygulanması ve ilgili uçakların alım satım işlerini kapsamasını hedeflerken, 2025 yılı itibariyla bu alanın da Alarko’ya ek bir değer yarattığına şahit olacağız.

Yılın geri kalan kısmında sadece ülkemizde değil uluslarası arenada da merkez bankası politikaları, emtia fiyatları ve enflasyonu yakından takip edeceğiz. Bu risklerin Topluluğumuzun faaliyetleri üzerindeki etkilerini azaltmak adına çeşitli riskten korunma araçlarını kullanarak proaktif tavrımızı sürdüreceğiz. Alarko Holding olarak sürdürülebilirliği uzun vadeli bir değer yaratma aracı olarak görüyor ve tüm Grup şirketlerimizde ve yapacağımız yeni yatırımlarda uzun vadeli çevresel ve sosyal faydayı merkezine alan iş modellerinin geliştirilmesi için çalışıyoruz. “Geleceğe Değer” olarak belirlediğimiz sürdürülebilirlik mottomuz kapsamında “Gezegen”, “İnsan ve Kültür” ve “Dijital Dönüşüm ve İnovasyon” başlıklarında hedeflerimizi ve stratejilerimizi belirledik. Bu kapsamda hazırlanan Alarko Holding 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu da tüm paydaşların bilgisine sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de bütün paydaşlarımız için hissedar değeri yaratmaya, ülkemiz için fayda üretmeye ve aynı zamanda mali gücümüzü artırarak faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Devamını Oku

Yatırımcı Araçları

Her Adımımızı Sağlam Bir Gelecek İçin Atıyoruz

1954 yılında İshak Alaton ve Dr. Üzeyir Garih tarafından kolektif şirket olarak kurulan, 1973 yılında holdingleşen ve 1974 yılında halka açılan Alarko Holding bugün, 65 yılı aşkın köklü geçmişi, 7 farklı faaliyet alanı, biri uluslararası yabancı ortaklı olmak üzere toplam 41 kuruluşu, 7.500 çalışanı ve 73,8 milyar ciro ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

3

Halka Açık Şirket

73,8

Milyar TL Kombine Ciro

1974

Halka Açılış

İşlem Gören Hisselerimiz

{{stock.name}}

{{stock.company}}

{{stock.value}}
{{stock.delta}} (%{{stock.percentage}}) / Günlük Değişim

İletişim

Yatırımcı ilişkilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçin.

Özgür KALYONCU

Yatırımcı İlişkileri Direktörü